OGMBT Banner AM18 940x285 4

Program

Quicklinks: Monday -Biophysics || Monday || Tuesday || Wednesday || Thursday

last update: 20.09.2018: minor corrections and updates

Download the full abstract book (PDF)  including the participants list Hint: You can use the bookmarks function of your PDF app to navigate the document

Download the poster table (PDF)

Program overview

Monday 17thSeptember 2018

 

Satellites

Biophysics Austria Annual Meeting

LH B

09:50 19:00

YLSA

Career Session

LH C2

10:00 13:00

 

 

Invited Speaker

Christine Ziegler, Gehard Schütz & Georg Pabst

 

 

12:00 - 13:00

 

Lunch / Break / Science Art Exhibition

13:00 - 14:00

 

Opening & Opening Plenary: Joshua Rosenthal

LH C1

 

 

Track 1

Track 2

Track 3

14:15 - 15:45

Parallel Tracks

Plant biotechnology

LH A

Neuro-immunology

LH C2

From RNAomics

to function

LH C1

 

Invited Speaker

Stefan Jansson

Marco Prinz

Christian R. Eckmann

15:45 - 16:15

 

Break / Science Art Exhibition

16:15 - 17:25

 

Life Science Awards Austria 2018 Ceremony

LH C1

17:25 - 18:00

 

Anniversary Ceremony

LH C1

18:00 - 21:00

 

10 years ÖGMBT party

 

Tuesday 18thSeptember 2018

 

 

Track 1

Track 2

Track 3

9:00-9:40

Plenary 1

 Kerstin Schipper

LH C1

9:40-10:20

Plenary 2

 Richard Daneman

LH C1

10:20-10:35

 

Poster Flash 1

LH C1

10:35-11:00

 

Coffee Break

11:00-12:30

Parallel Tracks

Optimization of microbial workhorses for biotechnology

LH C1

Next-generation pathogen & antibiotic resistance diagnostics

LH A

Biological barriers in health and disease

LH C2

Invited Speaker

Christopher Landowski

John WA Rossen

Liam OMahony

12:30-13:30

 

Lunch

13:00-14:00

 

ÖGMBT General Assembly

LH C1

13:30-15:30

 

Postersession 1

Aula & LH C1 foyer

15:30-17:00

Parallel Tracks

Molecular microbiology I

LH C1

New trends in allergy diagnosis and therapy

LH A

Extracellular vesicles in coagulation and inflammation

supported by ASEV
LH C2

Invited Speaker

Thibaud Coradin

Christian Lupinek

Alain Brisson

17:00-17:30

 

Coffee Break

17:30-18:20

 

DK BioToP

LH C1

DK ICA

LH A

Takara Workshop

LH C2

18:20-21:00

Net-working

Wine & Science

Wednesday 19thSeptember 2018

 

 

Track 1

Track 2

Track 3

9:00-9:40

Plenary 3

Paul Cos

LH C1

9:40-10:20

Plenary 4

Marina Šantić

LH C1

10:20-10:35

 

Poster Flash 2

LH C1

10:35-11:00

 

Coffee Break

11:00-12:30

Parallel Tracks

Microbial chemical production

LH A

Microbiomes: interplay of microbes, their hosts and environments

LH C1

Pluripotent stem cells and neural differentiation

supported by ANA

LH C2

Invited Speaker

Irina Borodina

Buck Hanson

Joshua Bagley

12:30-13:30

 

Lunch 

13:30-15:30

 

Postersession 2

Aula & LH C1 foyer

15:30-17:30

Parallel Tracks

Biopharmaceutical technologies

LH A

Cancer metabolism, autophagy and cell death

LH C1

Biomaterials in surgery

LH C2

Invited Speaker

Christoph Pistek

Wolfram Weckwerth & Peter Vandenabeele

Peter Zilla

Thursday 20thSeptember 2018

 

 

Track 1

Track 2

Track 3

9:00-9:40

Plenary 5

Arnold J. M. Driessen

LH C1

9:40-10:20

Plenary 6

Henning Walczak

LH C1

10:20-10:35

 

Poster Flash 3

LH C1

10:35-11:00

 

Coffee Break

11:00-12:30

Parallel Tracks

Synthetic biology

LH A

Antimicrobial drugs: drug screening and prudent use

LH C2

Translational oncology I

LH C1

Invited Speaker

Roman Jerala

Marc Stadler

Stefan Rose-John

12:30-13:30

 

Lunch 

13:30-15:30

 

Postersession 3

Aula & LH C1 foyer

15:30-17:00

Parallel Tracks

Molecular microbiology II

LH A

Antimicrobial resistance: transfer of bugs and genes in diverse ecosystems

LH C2

Translational oncology II

LH C1

Invited Speaker

Alexander Harms

Annemarie Kaesbohrer

Ana Ruiz-Saenz

 Emilio Casanova

17:00-17:30

 

Coffee Break / Exhibitor Quiz I

17:30-18:00

 

Award Ceremony II / Exhibitor Quiz II / Closing remarks

LH C1       

Detailed Program

Biophysics LogoSSS Biophysics Austria Annual Meeting - Monday, September 17th, 2018

09:50 - 10:00

Opening

Welcome by Thomas Stockner

LH B

10:00 - 12:00

Session 1

Structure  and Simmulations
Chair: Thomas Stockner

LH B

10:00 - 10:45

Keynote

Christine Ziegler (Universität Regensburg, DE)

How lipids regulate membrane transport proteins

 

10:45 - 11:00

 

Denis Knyazev (Johannes Kepler University, AT)

Partition coefficient of arginine between translocon interior and lipid phase

 

11:00 - 11:15

 

Jan Walther Perthold (University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna, AT)

Automated Free Energy Calculation for Drug Design: Accelerated Enveloping Distribution Sampling

 

11:15 - 11:30

 

Dániel Szöllösi (Medical University of Vienna, AT)

ABCB1 nucleotide binding domain dimerization cycle

 

11:30 - 11:45

 

Jozef Hritz (University of Natural Resources and Life Sciences, AT)

Protein homodimerization from perspective of structural biology and biophysics. Case study of 14-3-3ζ protein.

 

11:45 - 12:00

 

Andreas Horner (Johannes Kepler University, AT)

Single-file transport of water through membrane channels

 

12:00 - 13:00

 

Lunch / Break

 

13:00 - 14:00

 

Biophyics Austria Generalversammlung

LH B

14:00 - 15:45

Session 2

Biophysical Methods
Chair: Birgit Plochberger

LH B

14:00 - 14:30

Keynote

Gerhard Schütz (TU Wien, AT)

Superresolution Microscopy Images: What they tell us about protein clusters – and what they don’t

 

14:30 - 14:45

 

Magdalena Schneider (TU Wien, AT)

Overcoming blinking artifacts in nanocluster detection with two-color STORM

 

14:45 - 15:00

 

Enrico F. Semeraro (University of Graz, AT)

Time-Resolved X-ray Studies of Antimicrobial Peptide Activity in Live E. coli on the Nano- to Micrometer Scales

 

15:00 - 15:15

 

Jose L. Toca-Herrera (BOKU, AT)

Atomic Force Microscopy as imaging and mechanical device

 

15:15 - 15:30

 

Hannah Seferovic (Johannes Kepler University Linz, AT)

The all-electric AFM allows imaging of biological samples in opaque liquids

 

15:30 - 15:45

 clip nikon

Ingo Ohlenschläger (Nikon Cee GmbH, AT)

Nikon's all-new inverted microscope platform for advanced imaging. See more than before!

 

15:45 - 16:15

 

Break

 

16:15 - 17:45

Session 3

Membranes and Signalling
Chair: Elena Pohl

LH B

16:15 - 16:45

Keynote

Georg Pabst (University of Graz, AT)

Structure and Interleaflet Coupling in Asymmetric Lipid Membranes

 

16:45 - 17:00

 

Lisa Marx (University of Graz, AT)

X-Ray Studies of Antimicrobial Peptide Activity in E. coli Inner and Outer Membrane Mimics

 

17:00 - 17:15

 

Olga Jovanovic (Veterinärmedizinische Universität Wien, 1210 Wien, AT)

Uncoupling effect of 2,4 dinitrophenol strongly depends on the membrane lipid composition

 

17:15 - 17:30

 

Jürgen Kreiter (University of Veterinary Medicine, AT)

Electrophysiological characterization of adenine nucleotide translocase (ANT) – mediated proton leak in mitochondria

 

17:30 - 17:45

 

Rainer Schindl (Medical University of Graz, AT)

Calcium and calmodulin regulation of autophagy transcription factors

 

18:00 - 19:00

Poster

Poster Session Biophysics

Aula

 

Monday, September 17th, 2018

10:00 - 13:00

YLSA

YLSA Career Session

Moderation: Judith Frei &Elisabeth Fitz

LH C2

10:00 - 10:30

 

ISG Personalmanagement International:

Which skills do you need for your first job? What are typical entry positions?

 

10:30 – 10:45

 

All about YLSA, Introduction to our activities

 

10:45 – 13:00

 

Career Talks and Speakers Corner

Claudia Schandl (Patent Attorney Trainee @ REDL Patent Attorneys)
Daniel Kiesenhofer (Project Manager @ Ecoduna)
Udochuku Richson (Consulting @ FFG)
Silvia Herold (Editor @ Springer Nature)
Alfons Felice (CTO @ Directsens)

 

12:00 - 13:00

 

Lunch / Break /Science Art Exhibition

 

13:00 - 13:20

Opening

Opening Ceremony
Michael Sauer, chair organizer

LH C1

13:20 - 14:00

Opening Plenary

Joshua Rosenthal (Marine Biological Laboratory/ Univ of Chicago, US)

High-level RNA editing in the behaviorally complex cephalopods.

Chair: Michael F. Jantsch

LH C1

14:15 - 15:45

Track 1

Plant biotechnology
Chair: Margit Laimer

LH A

14:15 - 14:45

Keynote

Stefan Jansson (Umeå university, SE)

Genome editing using CRISPR/Cas9 in plants and the EU GMO legislation

 

14:45 - 15:00

 

Markus Freudhofmaier (University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna, AT)

Genetic improvement of the biofuel crop Jatropha curcas (L) by CRISPR/Cas9 mediated genome editing

 

15:00 - 15:15

 

Jennifer Schwestka (University of Natural Resources and Life Sciences, AT)

Utilizing in planta zein protein bodies for oral vaccine applications

 

15:15 - 15:30

 

Souleymane Bado (University of Natural Resources and Life Sciences, AT)

Mutation induction in Coffea spp to counteract the impact of a changing climate

 

15:30 - 15:45

 

Hansjörg Stampfl (AIT - Austrian Institute of Technology, AT)

The GSK3 kinase ASKα contributes to early immune signaling and acclimation to environmental stress.

 

14:15 - 15:45

Track 2

Neuroimmunology
Chair: Sandra Siegert

LH C2

14:15 - 14:45

Keynote

Marco Prinz (University of Freiburg, DE)

From yolk sac to neurodegeneration: the multiple facets of microglia

 

14:45 - 15:00

 

Alessandro Venturino (Institute of Science and Technology IST Austria, AT)

Direct effects of general anesthesia on microglia

 

15:00 - 15:15

 

Carmen Hagen (Medizinische Universität Innsbruck, AT)

On the day-to-day functional relations between interleukin-6 and mood, irritation and mental activity in a breast cancer survivor Running title: Dynamics between interleukin-6 and emotions

 

15:15 - 15:30

 

Maike Werning (Medical University of Vienna, MFPL, AT)

A study on PanK2 enzyme pathology in erythrocytes from PKAN patients

 

15:30 - 15:45

 

Andrea Vogel (Institute for Vascular Biology and Thrombosis Research, AT)

The Role of PI3K/PTEN in Microglia Functions during Homeostasis and Neuroinflammation

 

14:15 - 15:45

Track 3

From RNAomics to function
Chairs: Alexandra Lusser & Michael F. Jantsch

LH C1

14:15 - 14:45

Keynote

Christian R. Eckmann (Martin Luther University Halle-Wittenberg, DE)

C. elegans germ cell development: a GoLDmine to unearth post-transcriptional RNA control mechanisms

 

14:45 - 15:00

 

Maria Kalyna (University of Natural Resources and Life Sciences - BOKU, AT)

Exitrons, alternatively spliced internal regions of protein-coding exons: from their discovery to pan-cancer profiling

 

15:00 - 15:15

 

Andrea Tanzer (University of Vienna, AT)

From RNA structure to function - The RNA structureome

 

15:15 - 15:30

 

Clemens Heissenberger (University of Natural Resources and Life Sciences, AT)

NSUN5 methylates 28S rRNA and modulates cell proliferation in humans and mice

 

15:30 - 15:45

 

Brigitte Pertschy (University of Graz, AT)

Guardians of the ribosomal proteins - in search of dedicated chaperones and importins

 

15:45 - 16:15

 

Lunch / Break /Science Art Exhibition

 

16:15 - 17:25

Awards

Life Science Awards Austria 2018 Ceremony

Moderation: Lukas Huber

LH C1

 

clip pmn

Life Science PhD Award Austria 2018 – Basic Science

Dora Clara Tarlungeanu (IST Austria, AT)

The branched chain amino acids in autism spectrum disorders.

 

 

clip thp

Life Science PhD Award Austria 2018 – Applied research

Somanath Kallolimath (Universität für Bodenkultur, AT)

Production of recombinant protein with polysialylated N-glycans in Nicotiana benthamiana  

 

 

clip bmdw

Life Science Research Award Austria 2018 – Basic Science

Cosmas Arnold (Research Institute of Molecular Pathology (IMP), AT)

Genome-wide assessment of sequence-intrinsic enhancer responsiveness at single-base-pair resolution

 

 

clip bmdw

Life Science Research Award Austria 2018 – Applied research

Matthias Muhar (Research Institute for Molecular Pathology, AT)

SLAM-seq defines direct gene-regulatory functions of the BRD4-MYC axis

 

 

clip bmdw

Life Science Research Special Award Austria 2018 – „Excellence & Societal Impact“

Therese Wohlschlager (University of Salzburg, AT)

Native mass spectrometry unravels highly complex glycosylation patterns in biopharmaceuticals

 

17:25 - 18:00

 

Anniversary Ceremony

Moderation: Angela Sessitsch

LH C1

18:00 - 21:00

 

10 years ÖGMBT party

 

 

Tuesday, September 18th, 2018

09:00 - 09:40

Plenary Lecture

Kerstin Schipper (Heinrich Heine University Düsseldorf, DE)

Unconventional secretion in the emerging fungal model Ustilago maydis: From discovery to application.

Chair: Monika Schmoll

LH C1

09:40 - 10:20

Plenary Lecture

Richard Daneman (UCSD, US)

Regulation of the blood-brain barrier in health and disease

Chair: Winfried Neuhaus

LH C1

10:20 - 10:35

Flash Talks

Poster Flash 1

Chairs: Monika Schmoll & Winfried Neuhaus

LH C1

10:20 - 10:22

 

Katharina Novak (TU Wien, AT)

Overexpression of an acetylation-insensitive acetyl-CoA synthetase in E. coli W and its effect on glucose and acetate co-utilization in batch and continuous cultures

 

10:22 - 10:24

 

Markus Schosserer (University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna, AT)

Ribosomal RNA methylation by rram-1 modulates development and healthy lifespan

 

10:24 - 10:26

 

Felix Locker (University of Veterinary Medicine, AT)

The influence of ketogenic diet on psoriasiform-like skin inflammation

 

10:26 - 10:28

 

Razieh Karimi Aghcheh (Georg August University Göttingen, DE)

Insight to the mechanism of action of fungi fitness regulator  

 

10:28 - 10:30

 

Norhan Mahfouz (Ares Genetics GmbH, AT)

Antimicrobial Resistance Markers in Molecular Diagnostics: Good Enough for the Clinic?

 

10:30 - 10:32

 

Florian Ehrlich (medical university of vienna, AT)

Molecular adaptations of epidermal barrier keratins in association with evolutionary land-to-water transitions of mammals

 

10:35 - 11:00

 

Coffee Break

 

11:00 - 12:30

Track 1

Optimization of microbial workhorses for biotechnology
Chairs: Monika Schmoll & Anton Glieder

LH C1

11:00 - 11:30

Keynote

Christopher Landowski (VTT Technical Research Centre of Finland Ltd., FI)

Tailoring Trichoderma reesei for optimal production of heterologous proteins

 

11:30 - 11:45

 

David J. Wurm (TU Wien, AT)

The time has come: Introducing QbD into inclusion body refolding processes

 

11:45 - 12:00

 

Jürgen Zanghellini (University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna, Austria, AT)

Designing production envelopes and yield spaces of cell factories

 

12:00 - 12:15

 

Jonas Ramoni (Ares Genetics GmbH, AT)

Optimization of the industrial workhorse Trichoderma reesei towards improved xylanase production

 

12:15 - 12:30

 

Sabrina Beier (Austrian Institute of Technology, AT)

Phosphodiesterases impact sexual development and the block of cellulase gene expression in light in Trichoderma reesei

 

11:00 - 12:30

Track 2

Next-generation pathogen & antibiotic resistance diagnostics
Chairs: Andreas Posch & Dorothea Orth-Höller

LH A

11:00 - 11:30

Keynote

John W.A. Rossen (University of Groningen, University Medical Center Groningen, NL)

Next-generation sequencing for next generation clinical microbiology and infection prevention.  

 

11:30 - 11:45

 

Noa Wolff (AIT Austrian Institute of Technology, AT)

Culture-independent identification of pathogens and antibiotic resistance genes via a ligation-based microarray chip

 

11:45 - 12:00

 

Matthias Pilecky (Donau Universität Krems, AT)

Influence of Antibiotic Pretreatment on Molecular Diagnostics in a Staphylococcus aureus Blood Stream Infection Model

 

12:00 - 12:15

 

Stephan Beisken (Ares Genetics GmbH, AT)

Evaluation of clinical isolate de novo sequencing for pathogen & antibiotic resistance diagnostics using BGISEQ-500

 

12:15 - 12:30

 

Stefan Howorka (University College London, GB)

Hand-held DNA-sequencing and biosensing with nanopores

 

11:00 - 12:30

Track 3

Biological barriers in health and disease
Chairs: Eva Untersmayr-Elsenhuber & Winfried Neuhaus

LH C2

11:00 - 11:30

Keynote

Liam O'Mahony (University College Cork, IE)

Microbial modulation of mucosal immunity

 

11:30 - 11:45

 

Barbara Bachmann (Ludwig Boltzmann Institute for Experimental and Clinical Traumatology & Vienna University of Technology, AT)

Effects of growth factor gradients and indirect flow on vasculature-on-chip

 

11:45 - 12:00

 

Grace Lin (AIT-Austrian Institute of Technology GmbH, AT)

The role of oral mucosa epithelia for biomarker diagnostics in saliva

 

12:00 - 12:15

 

Anna Gerhartl (AIT Austrian Institute of Technology, AT)

Effects of cerebral ischemia on the integrity of the human blood brain barrier: A comparative study with in vitro and in vivo data  

 

12:15 - 12:30

 

Julia Lachner (Medical University of Vienna, AT)

Characterization of the epidermal differentiation complex (EDC) gene EDDM: Adaptation of epidermal differentiation facilitated the evolution of feathers

 

12:30 - 13:30

 

Lunch

 

13:00 - 14:00

 

ÖGMBT General Assembly

LH C1

13:30 - 15:30

 

Poster Session 1

Aula & LH C1 foyer

15:30 - 17:00

Track 1

Molecular microbiology I
Chairs: Günther Koraimann & Brigitte Pertschy

LH C1

15:30 - 16:00

Keynote

Thibaud Coradin (Sorbonne Université - CNRS, FR)

A materials chemistry perspective on cell encapsulation

 

16:00 - 16:15

 

Valeria Ellena (University of natural resources and life sciences, AT)

Towards a sexual cycle in Aspergillus niger

 

16:15 - 16:30

 

Alex Lichius (University of Innsbruck, AT)

CRIB reporter technology to study cellular recovery mechanisms from host-induced hyphal depolarisation in mycoparasitic Trichoderma species.

 

16:30 - 16:45

 

Hoda Bazafkan (University of Innsbruck, AT)

Tracing the TOR kinase pathway and its role in Trichoderma atroviride mycoparasitism

 

16:45 - 17:00

 

Sabrina Jenull (Medical University of Vienna, AT)

Out of control - how the loss of the Hir1 histone chaperone affects virulence of the human fungal pathogen Candida albicans

 

15:30 - 17:20

Track 2

New trends in allergy diagnosis and therapy
Chairs: Ines Swoboda & Beatrice Jahn-Schmid

LH A

15:30 - 15:50

Keynote

Christian Lupinek (Medical University of Vienna, AT)

New Trends in Allergy Diagnosis and Therapy

 

15:50 - 16:05

 

Tanja Kalic (Medical University of Vienna, AT)

Individuals allergic to bony fish tolerate cartilaginous fish due to the low allergenicity of their parvalbumins

 

16:05 - 16:20

 

Sandra Pfeiffer (FH Campus Wien, AT)

Ulo c 1 - a novel Alt a 1 cross-reactive allergen from the fungus Ulocladium chartarum

 

16:20 - 16:35

 

Maria R. Strobl (Medical University of Vienna, AT)

Characterization of the affinity of Mal d 1-specific antibodies induced by sublingual immunotherapy with recombinant Bet v 1 or Mal d 1

 

16:35 - 16:50

 

Jasmine Karacs (Medical University of Vienna, AT)

Alum and monophosphoryl-lipid A as trigger for extracellular trap release from human neutrophils in vitro

 

16:50 - 17:00

 

Maximilian Kmen (FH Campus Wien, AT)

Myosin light chain 2 - a novel fish allergen

 

17:00 - 17:10

 

Angelika Tscheppe (Medical University of Vienna, AT)

Contribution of conformational and linear IgE epitopes to Ara h 2-specific IgE-binding – in vitro and in vivo studies

 

15:30 - 17:00

Track 3

Extracellular vesicles in coagulation and inflammation - Supported by ASEV
Chair: Viktoria Weber

LH C2

15:30 - 16:00

Keynote

Alain Brisson (UMR-CBMN, FR)

Imaging Extracellular Vesicles, Exosomes and Microparticles in Plasma and Conditioned Media

 

16:00 - 16:15

 

Carla Tripisciano (Danube University Krems, AT)

Extracellular vesicles from different settings support thrombin generation via different pathways

 

16:15 - 16:30

 

Johannes Schmid (Med. Univ. Vienna, AT)

Complex links between inflammation, cancer and thrombosis

 

16:30 - 16:45

 

Birgit Fendl (Danube University Krems, AT)

Differential interaction of platelet-derived extracellular vesicles with leukocyte subsets in human whole blood

 

16:45 - 17:00

 

Andrea De Luna (Danube University of Vienna, AT)

Different production technology of blood derived products influences origin of extracellular vesicles

 

17:00 - 17:30

 

Coffee Break

 

17:30 - 18:20

Workshop

Takara Workshop

LH C2

17:30 - 18:20

DK

DK BioToP
Chair: Jürgen Zanghellini

LH C1

17:30 - 17:45

 

Linda Schwaigerlehner (University of Natural Resources and Life Sciences, AT)

Are somatic mutations of mAbs responsible for low expression and thermal stability?

 

17:45 - 18:00

 

Dominik Jeschek (University of natural resources and life sciences, AT)

Phospholipid vesicles to determine the transport functionality of mitochondrial carrier proteins

 

18:00 - 18:15

 

Fabian Nagelreiter (University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna, AT)

Specialized ribosomes in cellular senescence

 

17:30 - 18:20

DK

DK ICA

Chair: Jutta Horejs-hoeck

LH A

17:30 - 17:45

 

Helen Strandt (University of Salzburg, AT)

The Activation State of Langerhans Cells Determines the Fate of Cytotoxic T Cells

 

17:45 - 18:00

 

Tamara Scheidt (University of Salzburg, AT)

Phosphorylation: an Important Signal in Biological Chemistry

 

18:00 - 18:15

 

Bianca Chichirau (University of Salzburg, AT)

Helicobacter pylori-controlled c-Abl localization promotes cell migration and limits apoptosis

 

18:20 - 21:00

 

Wine & Science

 

 

Wednesday, September 19th, 2018

09:00 - 09:40

Plenary Lecture

Paul Cos (University of Antwerp, BE)

Can we develop a ROS-based antibacterial therapy?

Chair: Michael Sauer

LH C1

09:40 - 10:20

Plenary Lecture

Marina Santic (Medical faculty, University of Rijeka, HR)

Emerging zoonosis: one strategy, multiple host

Chair: Michael Bergmann

LH C1

10:20 - 10:35

Flash Talks

Poster Flash 2

Chair: Michael Sauer & Michael Bergmann

LH C1

10:20 - 10:22

 

Hyelin Na (Institute of Molecular Biotechnology, AT)

Establishment of a human endometrial cancer organoid library

 

10:22 - 10:24

 

Katja Knapp (Innsbruck Medical University, AT)

Dissecting the role of the PIDDosome in hepatocellular carcinoma

 

10:24 - 10:26

   

 

10:26 - 10:28

 

Pia Hager (Medical University of Vienna, AT)

Establishment of an in vitro phosphate buffer induced calcification model

 

10:28 - 10:30

 

Alice Rassinger (BOKU, AT)

Identification of a citrate exporter protein CexA for citric acid production in Aspergillus niger

 

10:30 - 10:32

 

Stefanie Duller (Medical University of Graz, AT)

Interplay of hospital microbiome and resistome – connecting pathogenic infection risk, healthy microbes and environmental biodiversity in and functional hospital setting  

 

10:35 - 11:00

 

Coffee Break

 

11:00 - 12:30

Track 1

Microbial chemical production
Chairs: Matthias Steiger & Alex Lichius

LH A

11:00 - 11:30

Keynote

Irina Borodina (Technical University of Denmark, DK)

Engineering yeasts for production of high-value metabolites

 

11:30 - 11:45

 

Stefan Pflügl (TU Wien, AT)

Microbial production of 2,3-butanediol: a comparison between Escherichia coli and Vibrio natriegens

 

11:45 - 12:00

 

Florian Csarman (University of Natural Resources and Life Sciences, AT)

How oxidoreductases support biomass hydrolysis

 

12:00 - 12:15

 

Jaime Felipe Guerrero Garzón (University of Vienna, AT)

Bioactive Amycolatopsis sp. from the Mongolian steppe: identification of secondary metabolites and genome mining yielding novel lasso peptides

 

12:15 - 12:30

 

Hannes Russmayer (CD Laboratory for Biotechnology of Glycerol, BOKU Wien, AT)

Entirely oil palm based 1,3-propanediol production with Lactobacillus diolivorans

 

11:00 - 12:30

Track 2

Microbiomes: interplay of microbes, their hosts and environments
Chairs: Kaisa Koskinen & David Berry

LH C1

11:00 - 11:30

Keynote

Buck Hanson (University of Vienna, AT)

New human microbiome functions: How a vegetarian diet supports an exclusive physiological niche for gut commensals and contributes to hydrogen sulfide production

 

11:30 - 11:45

 

Filomena Nogueira (CCRI, AT)

Bacteria and fungi: (un)healthy relationship

 

11:45 - 12:00

 

Benjamin Zwirzitz (FFoQSI GmbH, AT)

Microbiota of the gut-lymph node axis: depletion of mucosa-associated segmented filamentous bacteria and enrichment of Methanobrevibacter by Colistin sulfate and Linco-Spectin in pigs

 

12:00 - 12:15

 

Manuela-Raluca Pausan (Medical University of Graz, AT)

The unexplored Human Archaeome

 

12:15 - 12:30

 

Markus Eder (University of Graz, AT)

Surface layer proteins of lactobacilli – Unraveling their structure will help us understand their probiotic effects

 

11:00 - 12:30

Track 3

clip anaPluripotent stem cells and neural differentiation – supported by
Chairs: Sigismund Huck & Bon-Kyoung Koo

LH C2

11:00 - 11:30

Keynote

Joshua Bagley (IMBA, AT)

Brain organoid fusion models human interneuron migration

 

11:30 - 11:45

 

Erik J. Vrij (IMBA, AT)

Recapitulating early embryonic development of the mouse using stem cells

 

11:45 - 12:00

 

Sebastien Couillard-Despres (Paracelsus Medical University, AT)

Maturation and network integration of non-proliferative neuronal precursors in the adult murine piriform cortex

 

12:00 - 12:15

 

Hannes Steinkellner (Medical University of Vienna, AT)

Generation of functionally active neurons using direct conversion from MeCP2 deficient male fibroblasts.  

 

12:15 - 12:30

 

Ilayda G. Soztekin (Medical University of Vienna, TR)

Generation of induced pluripotent stem cell derived cardiomyocytes from long QT-syndrome mouse model    

 

12:30 - 13:30

 

Lunch

 

13:30 - 15:30

 

Poster Session 2

Aula & LH C1 foyer

15:30 - 17:00

Track 1

Biopharmaceutical technologies
Chairs: Georg Klima & Klaus Graumann

LH A

15:30 - 16:00

Keynote

Christoph Pistek (Shire, AT)

Smart biopharmaceutical manufacturing enables global access of meaningful therapies

 

16:00 - 16:15

 

Christoph Eilenberger (Technical University Vienna, AT)

 3D Cellular Spheroid Age as critical Parameter for Drug Toxicity Screenings

 

16:15 - 16:30

 

Benjamin Bayer (University of Natural Resources and Life Sciences, AT)

Design of experiments in the PAT/QbD concept - a comparative study of various design spaces for Escherichia coli fed-batch processes

 

16:30 - 16:45

 

Matthias Berkemeyer (Boehringer Ingelheim RCV, AT)

Integrated process development for microbial expressed proteins

 

16:45 - 17:00

 

Sergey Gusenkov (Novartis, AT)

Understanding the structure-function relationship between disulfide bridging and potency in etanercept

 

15:30 - 17:30

Track 2

Cancer metabolism, autophagy and cell death
Chairs: Mohamed Elgendy & Andreas Villunger

LH C1

15:30 - 16:00

Keynote

Wolfram Weckwerth (university of Vienna, AT)

Multiomics and data-driven inverse modelling in molecular medicine

 

16:00 - 16:15

 

Sepideh Aminzadeh Gohari (Paracelsus Medical University, AT)

Ketogenic diet as an adjuvant therapy for solid tumors

 

16:15 - 16:30

 

Sebastian Hofer (University of Graz, AT)

Effects of dietary polyamine supplementation on mitochondria and the aging brain.

 

16:30 - 16:45

 

Thomas W. Grunt (Medical University of Vienna & Ludwig Boltzmann Cluster Oncology, AT)

Key cell regulation systems: cell signaling, lipid metabolism and epigenetics - how do they cooperate in cancer?

 

16:45 - 17:00

 

Valentina Sladky (Medical University of Innsbruck, AT)

The PIDDosome in liver development, regeneration and tumorigenesis

 

17:00 - 17:30

Keynote

Peter Vandenabeele (UGent-VIB, BE)

Potency of different cell death modalities to induce an anti-tumor response

 

15:30 - 17:00

Track 3

Biomaterials in surgery
Chairs: Konstantin D Bergmeister & Bruno K. Podesser

LH C2

15:30 - 16:00

Keynote

Peter Zilla (Univ. of Cape Town, ZA)

Tissue engineering of heart valves: a critical appraisal

 

16:00 - 16:15

 

Mario Rothbauer (Vienna University of Technology, AT)

A nanobiotechnology-advanced lab-on-a-chip for blood cell immobilization and phenotyping

 

16:15 - 16:30

 

Magdalena Eilenberg (Medical University of Vienna, AT)

Nanofibrous, bioabsorbable polycarbonate urethane for small diameter vessel replacement

 

16:30 - 16:45

 

Bernhard Priv. Doz. Dr. Winkler (KH Hietzing, AT)

TRITON artificial tissue graft for small diameter application in cardiovascular procedures- preliminary results

 

16:45 - 17:00

 

Martin Aman (Medical University Vienna, AT)

Innovationen in der Mensch-Maschine Schnittstelle zur Steuerung und Feedback bionischer Prothesen

 

 

Thursday, September 20th, 2018

09:00 - 09:40

Plenary Lecture

Arnold Driessen (University of Groningen, NL)

Engineering of the filamentous fungus Penicillium chrysogenum as cell factory for natural products

Chair: Sergey Zotchev

LH C1

09:40 - 10:20

Plenary Lecture

Henning Walczak (UCL Cancer Institute, GB)

To TRAIL or not to TRAIL in cancer therapy

Chair: Michael Bergmann

LH C1

10:20 - 10:35

Flash Talks

Poster Flash 3

Chair: Michael Bergmann

LH C1

10:20 - 10:22

 

Roman Labuda (University of Veterinary Medicine, Vienna (VetMed), AT)

Discovery of novel bioactive compounds through fugal and bacterial co-culture.

 

10:22 - 10:24

 

Johannes Pitsch (Johannes Kepler Universität Linz, AT)

Identification of fungi occurring in bread fermentation baskets

 

10:24 - 10:26

 

Michela Luciano (University of Salzburg, AT)

Role of the NLRP3/IL-1β axis in Acute Myeloid Leukemia (AML)

 

10:26 - 10:28

 

Victoria Stary (Medical University Vienna, AT)

Tumor-associated macrophages of rectal cancer polarize to the proinflammatory M1 phenotype after irradiation in patients and co-cultures  

 

10:28 - 10:30

 

Bianca Chichirau (University of Salzburg, AT)

Identification of the functional role of the bacterial effector and oncoprotein CagA expressed by Helicobacter pylori in immune cells

 

10:30 - 10:32

 

Nisit Watthanasakphuban (BOKU, AT)

Functional verification of menaquinone biosynthesis genes of Lactobacillus plantarum WCFS1 and Lactobacillus buchneri DSM20057 by complementation of the respective defective mutants of Lactococcus lactis subsp. cremoris NZ9000  

 

10:35 - 11:00

 

Coffee Break

 

11:00 - 12:30

Track 1

Synthetic biology
Chairs: Astrid R. Mach-Aigner & Sergey Zotchev

LH A

11:00 - 11:30

Keynote

Roman Jerala (National institute of chemistry, SI)

Designable modules in synthetic biology for the design of gene circuits to protein origami nanostructures

 

11:30 - 11:45

 

Thomas Gassler (University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna, AT)

Switching the metabolism of Pichia pastoris to efficiently assimilate CO2

 

11:45 - 12:00

 

Christian Derntl (TU Wien, AT)

Synthetic transcription factors and expression system in Trichoderma reesei

 

12:00 - 12:15

 

Sarah Noel Galleguillos (University of Natural Resources and Life Sciences, AT)

Efficient calculation of microbial production envelopes

 

12:15 - 12:30

 

Sergey Zotchev (University of Vienna, AT)

Synthetic biology and metabolic engineering toward the discovery of novel bioactive secondary metabolites from actinomycete bacteria

 

11:00 - 12:30

Track 2

Antimicrobial drugs: drug screening and prudent use
Chair: Joseph Strauss

LH C2

11:00 - 11:30

Keynote

Marc Stadler (Helmholtz-Zentrum für Infektionsforschung (HZI), DE)

Discovery and preclinical development of novel anti-infectives from fungal and microbial sources

 

11:30 - 11:45

 

Bor Kavcic (IST Austria, AT)

Diverse effects of translation bottlenecks on antibiotic action underlie drug interactions

 

11:45 - 12:00

 

Reinhard Beyer (University of Natural Resources and Life Sciences, AT)

Antifungal susceptibility of Candida blood stream isolates collected during a 10 year period from Austria between 2007 and 2016

 

12:00 - 12:15

 

Gerald Geroldinger (Univ. of Veterinary Medicine, AT)

Anthracene endoperoxides: impact on Leishmania

 

12:15 - 12:30

 

Günther Koraimann (University of Graz, AT)

A non-canonical RNA polymerase drives tra-operon expression of F-like plasmids.

 

11:00 - 12:30

Track 3

Translational oncology I
Chairs: Christa Noehammer & Michael Bergmann

LH C1

11:00 - 11:30

Keynote

Stefan Rose-John (University of Kiel, DE)

The role of IL-6 and ADAM17 in inflammation and cancer

 

11:30 - 11:45

 

Rudolf Oehler (Medical University of Vienna, AT)

Immunological differences between colorectal cancer and normal mucosa uncover a prognostically relevant immune cell profile

 

11:45 - 12:00

 

Daniel Drev (Medical University Vienna, AT)

Influence of fibroblast derived SPARC on colorectal cancer migration and invasiveness

 

12:00 - 12:15

 

Irene Maier (University of California, Los Angeles, US)

Anti-inflammatory microbiota restriction augments skeletal bone structure

 

12:15 - 12:30

 

David Pereyra (Medical University of Vienna, AT)

Oncological outcome after liver resection for malignant entities can be modulated via selective serotonin reuptake inhibition

 

12:30 - 13:30

 

Lunch / Lunch Workshop

 

13:30 - 15:30

 

Poster Session 3

Aula & LH C1 foyer

15:30 - 17:00

Track 1

Molecular microbiology II
Chairs: Günther Koraimann & Brigitte Pertschy

LH A

15:30 - 16:00

Keynote

Alexander Harms (University of Copenhagen, DK)

One step back, two steps forward: Toxin-antitoxin modules and persister formation of Escherichia coli

 

16:00 - 16:15

 

Nela Nikolic (IST Austria, AT)

Autoregulation of mazEF expression underlies growth heterogeneity in bacterial populations

 

16:15 - 16:30

 

Tobias Bergmiller (IST Austria, AT)

Biased partitioning of the multidrug efflux pump AcrAB-TolC underlies long-lived phenotypic heterogeneity

 

16:30 - 16:45

 

Petra Pusic (University of Vienna, AT)

Metabolic regulation of antibiotic resistance in Pseudomonas aeruginosa

 

16:45 - 17:00

 

Silvia Schönthaler (AIT Austrian Institute of Technolgoy GmbH, AT)

Low-cost DNA amplification-independent microarray characterisation of pathogens

 

15:30 - 17:00

Track 2

Antimicrobial resistance: transfer of bugs and genes in diverse ecosystems
Chairs: Martin Wagner & Annemarie Käsbohrer

LH C2

15:30 - 16:00

Keynote

Annemarie Käsbohrer (University of Veterinary Medicine, Vienna, AT)

Antimicrobial resistance: Transfer of bugs and genes in diverse ecosystems

 

16:00 - 16:15

 

Mahdi Ghanbari (Biomin Research center, AT)

In-feed antibiotic effects on the swine intestinal microbiome and resistome, as revealed by shotgun metagenomics

 

16:15 - 16:30

 

Anna Andersson (IST Austria, AT)

Biased partitioning of the multidrug efflux pump AcrAB-TolC underlies long-lived phenotypic heterogeneity.

 

16:30 - 16:45

 

Christoph Schüller (University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna, AT)

The open research platform "BiMM - Bioactive Microbial Metabolites" - a high-throughput biotic and chemical interaction approach to discover novel bioactive compounds

 

16:45 - 17:00

 

Andrea Schabauer (University of Veterinary Medicine Vienna, AT)

Udder health of Austrian dairy cows: Mastitis, pathogens, clinical signs, and antimicrobial resistance

 

15:30 - 17:00

Track 3

Translational oncology II
Chairs: Lukas Kenner & Philipp Staber

LH C1

15:30 - 15:45

Keynote

Ana Ruiz-Saenz (UCSF, US)

HER2 amplification in tumors activates PI3K/Akt signaling independent of HER3

 

15:45 - 16:00

 

Wolfgang Gruber (University of Salzburg, AT)

DYRK1B as therapeutic target in Hedgehog/GLI-dependent cancer cells

 

16:00 - 16:15

 

Karin Schelch (Medical University of Vienna, AT)

YB-1 – master regulator in mesothelioma malignancy and potential therapeutic target

 

16:15 - 16:30

 

Andrija Matak (Medical University Graz, AT)

Stochastic phenotype switching leads to intratumor heterogeneity in human liver cancer

 

16:30 - 16:45

 

Belinda Schmalzbauer (Medical University of Vienna, AT)

Investigation of the methyltransferase KMT2C in in vitro systems of prostate cancer

 

16:45 - 17:00

Keynote

Emilio Casanova (Medical University of Vienna, AT)

KRAS mutated lung adenocarcinoma depends on EGFR/ERBB signaling

 

17:00 - 17:30

 

Coffee Break

 

17:30 - 18:00

 

Award Ceremony II / Exhibitor Quiz II /Closing remarks

Moderation: Michael Sauer & Angela Sessitsch

LH C1

Sponsors & Exhibitors

  • GE Healthcare Logo RGB 440x252

  • 2C Pall Biotech 440x252

  • STEMCELL 440x252

  • EQ BOKU 440x252

  • thp logo11265

  • biolab

  • Labconsulting 110x63

  • 1 pol

  • licor logo blue

  • bartelt logo 110x63px

  • bio rad logo 110x63

  • advanced analytical110x63

  • charles river logo 110x63

  • EPPENDORF 110x63

  • NEB 110x63

  • Szabo Scandic Logo 4C 110x63

  • Takara 440x252

  • greiner logo 2c 30cm

  • biomedica 110x63

  • Lexogen Logo plus Claim

  • S-Metr INULA GmbH 600

  • World Courier logo 110x63

  • Biozym110x63

  • 02 MIC Logo Austria OrangeGrey RGB 440x252

  • ThermoFisherlogo 110x63

  • eurofins110

  • LOGO BioCat 440x252

  • logo sarstedt 440x252

  • Berthold Bio 440x252

  • vwr logo 440 252 rgb

  • AxonLab 440x252

  • Roche Logo 300dpi (1)

  • OEGTERM

  • kml vision logo

  • Life and Health Science Cluster Tirol

  • Logo bunt mitClaim unter50mmBreite weißerHintergrund 1

  • Bundesministerium für Digitalisierung und Wirtschaftsstandort

  • biofaction logo110x63

next prev